Mezníky v krajině
Projekt realizovaný v letech 2010–2012
Projekt Mezníky v krajině si kladl za cíl položit otázku, jak navázat v současnosti na staletou péči o českou kulturní krajinu. Jak navrhnout artefakty, které s pokorou krajinu doplní, označí hranice, důležitá místa a události. Obecněji si všímá všech rozmezí a vymezení. Navrhované mezníky navazují vzhledově na historické milníky, boží muka a křížky již v krajině stojící, ale zároveň se přihlásí k době svého vzniku – k současnosti. Cílem bylo navrhnout je tak, aby mohly být lidmi, kteří krajinu obývají, také přijaty a začleněny do jejich života.
Akce projektu Mezníky v roce 2010
Workshop výtvarnice Ivy Ouhrabkové
27. 3. 2010 – Projekt zahájil workshop výtvarnice Ivy Ouhrabkové.
Odkrýval formy spolupráce architekta a výtvarníka při umístění plastiky venku v krajině i uvnitř v architektuře. Pohledem z jiného úhlu obohatil akci Ing. arch. Pavel Vaněček z Liberce. Přednáška i praktická ukázka modelování se uskutečnila v Keramickém studiu v Kohoutově za účasti lektorů, absolventů a hostů studia.
Poprvé zde byl prezentován soubor fotografií krajiny kolem Kohoutova z Ateliéru fotografie na UJEP vzniklý zde na semináři v září 2009.
Programy Keramické plastiky s tématem „Mezníky v krajině
V květnu a červnu v roce 2010 proběhly v Kohoutově dva týdenní programy Keramické plastiky s tématem „Mezníky v krajině“ pod vedením ak. soch. Jindry Vikové.
Keramické modely mezníků i exteriérových plastik vytvářelo 22 keramiků a jsou zachyceny formou prezentace.
Vývoj speciálního písma přenášeného pomocí raznic na keramickou hmotu
V rámci projektu Přenos inovací v odborném školství z Evropského grantového titulu „ Leonardo da Vinci “ bylo pod koordinací Keramického studia vyvinuto speciální písmo přenášené pomocí raznic na keramickou hmotu. Výroba skladebního systému keramické informační exteriérové dlažby s použitím raženého písma byla v červnu 2010 předvedená lektorem studia Petrem Tomsem ve francouzském keramickém středisku CNIFOP a zachycena na instruktážní video pro budoucí vzdělávání keramiků v EU.
Související program
6. 5. 2010 : Kohoutov jako součást historické Šporkovy barokní krajiny. Přednášku archivářky PhDr. V. Vávrové pořádanou Občanským sdružením Kohoutov pro místní občany navštívili také účastníci keramických kurzů.
29. 5. 2010: Krajinný ráz obce Kohoutov – přednáška Ing. Michaela Bartoše z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích byla pořádaná na OÚ Kohoutov pro občany i hosty Občanským sdružením Kohoutov.
Druhý seminář pro studenty Ateliéru fotografie na Universitě J. E. Purkyně vedeného profesorem Pavlem Baňkou se uskutečnil v Kohoutově v září 2010. Studenti se opět zabývali krajinou a vyzkoušeli také fotomontáž- začlenění modelů plastik na vybraná místa na okraji obce Kohoutov.
Akce projektu Mezníky v roce 2011
V březnu byl zakončen projekt Tři mapy kraje F. A. Šporka (pilotní projekt výchovy k ochraně kulturněhistorického dědictví) na Gymnáziu ve Dvoře Králové n. L . Keramické studio bylo jeho iniciátorem a partnerem.
Workshop se sochařem Václavem Fialou dne 26. 3 2011 pod názvem AW- Plastika ve veřejném prostoru byl doplněn přednáškou o výběru keramické hmoty pro exteriérovou plastiku. Přednesl ji brněnský keramik Bob Jakeš a představil také svou tvorbu.
Výstava modelů mezníků
V březnu byla otevřena dlouhodobá výstava modelů mezníků v galerii Keramického studia. Zastoupeni jsou: Jindra Viková, Helena Samohelová, Veronika Tymelová, Blanka Hasová, Jan Fabián, Eva Svobodová, Irena Hirai a další. Mobiliář výstavního prostoru navrhl a zhotovil Jan Fabián.
Malý mezník - rozmezí mezi soukromým a veřejným sektorem
Během programu Keramické plastiky s ak. soch. Jindrou Vikovou v roce 2010 navrhovali studenti alternativu za patník, který v současnosti odděluje soukromý pozemek od cesty ke kohoutovskému hřbitovu. V hledání alternativ budeme pokračovat i na Sympoziu v září 2011.
Velký mezník – rozmezí mezi všedním a svátečním prostorem
Během programu Keramické plastiky s ak. soch. Jindrou Vikovou v roce 2010 navrhovali studenti exteriérovou plastiku pro vymezení významného bodu v krajině. Na fotografii je rozcestí k „svatému vrchu“ v Kohoutově a na fotomontáži model plastiky Sandry Gosmanové.
Kresba v krajině
Kresba krajiny otvírá možnost, jak krajinu vnímat a přemýšlet o ní. Všem, koho projekt Mezníky v krajině zaujal, umožňuje se do něj zapojit. Kreslete v plenéru (a zaznamenejte, prosím, datum a místo pořízení kresby), naskenujte a odešlete kresbu na náš email. Může být označena celým jménem, nebo jen parafou.
Pro inspiraci vám Ak. soch. Jindra Viková předvedla různé technik kresby, jejichž cílem bylo zachytit pár čarami mezník či rozmezí v krajině.
DOPLNIT FOTOGALERII
Akce projektu Mezníky v roce 2012
Výstava v Kuksu
Na podzim roku 2012 a v roce 2013 jsou k účasti přizváni i zahraniční výtvarníci. Během letních prázdnin 2012 jsou plastiky vzniklé v projektu „Mezníky v krajině“ vystaveny v prostorách hlavní chodby Hospitálu na Kuksu – Pozvánka. Keramické studio je jedním z budoucích pořadatelů výukových aktivit, které budou v části Hospitálu probíhat po ukončení rekonstrukce v rámci projektu Kuks – Granátové jablko.
Vernisáž proběhlé výstavy na Kuksu
DOPLNIT FOTOGALERII
Derniéra výstavy na Kuksu + přednášky
DOPLNIT FOTOGALERII
2. ročník keramického symposia
2. ročník keramického symposia byl 26. 5. 2012 v Kohoutově zahájen přednáškovým pásmem Rozpravy o člověku a krajině, které pořadatel Občanské sdružení Kohoutov letos věnoval barokní komponované krajině v době F. A. Šporka. (Keramické studio je jedním ze sponzorů.)
Do 1. 6. vytvářelo 8 výtvarníků na symposiu další plastiky k tématu „Mezníky v krajině“. (Účastníci: Jindra Viková, Ivica Langerová Vidrová, Veronika Selingerová, Anna Benešová, Irena Hirai, Eva Svobodová, Lenka Stodůlková, Jiří Votruba, Ivo Sláma)
DOPLNIT FOTOGALERII
Výstava „Mezníky v krajině na panství F. A. Šporka“
Na jaře 2012 projekt vrcholil výstavou „Mezníky v krajině na panství F. A. Šporka“ k poctě 350 let od narození spolutvůrce krajiny a mecenáše zdejšího kraje (* 9. 3. 1662). Výstava se uskutečnila ve Špýcharu Muzea ve Dvoře Králové nad Labem. Veřejnosti se na ni představily nejzdařilejší modely plastik vzniklých v průběhu projektu, včetně fotografií míst ve zdejší krajině, pro které byly plastiky vytvořeny.
Na výstavě byly práce těchto umělců:
Jan Fabián, Kurt Gebauer, Irena Hirai, Petr Hůza, Iva Ouhrabková, Helena Samohelová, Lenka Stodůlková, Eva Svobodová, Jindra Viková, Dalibor Worm.
HOSTÉ:
Pavel Baňka, Anna Benešová, Sandra Gosmanová, Blanka Hasová, Blanka Hovorková Maříková, Lada Krupková Křesadlová, Jessica Mayne, Hana Novotná, Šárka Radová, Pavel Rajdl, Jitka Štenclová, Jiří Votruba.
DOPLNIT FOTOGALERII